Problem:
1. W wielu działach sprzedaży zdarza się, że motywy podejmowania określonych działań w zakresie modelu sprzedaży (np. uruchomienie nowego kanału sprzedaży, nowa ścieżka sprzedaży, zmiana segmentacji klientów, wprowadzenie nowych narzędzi sprzedażowych) nie są do końca jasne.
2. Bez wiedzy na temat etapu rozwoju, na którym obecnie jesteśmy, trudno przewidywać i zarządzać ze świadomością tego, gdzie dane rozwiązanie czy narzędzie ma doprowadzić organizację.
3. Tym samym w wielu ważnych elementach rozwoju organizacji sprzedażowej nie podejmuje się działań wyprzedzających lub standaryzujących, tracąc sporo czasu na działania ad hoc.
Działanie – co zawiera?:
1. Model składa się z ankiety, w której koncentrujemy się na pytaniach o kilka najważniejszych czynników modelu sprzedaży (np. rynek klientów, kanały dystrybucji, propozycja wartości) oraz stopień natężenia danego czynnika.
2. Ankieta może być przeprowadzona na poziomie wstępnym (8-10 pytań, tzw. wstępny quiz) oraz rozbudowanym – jako szczegółowa diagnostyka działu sprzedaży, po kilka pytań do danego obszaru. Jest wówczas najlepszym punktem wyjścia.
3. Model wraz z ankietą udostępniany jest w prostej i wygodnej formie poprzez specjalny moduł dedykowany w SalesTrackerze – wystarczy wejść i zalogować się na www….
4. Jego wypełnienie zajmuje ok 15-20 minut, a wyniki są widoczne od razu po wypełnieniu ankiety.
5. Do wyników jest dodawany komentarz dotyczący tak obecnej analizy sytuacji, jak i zaleceń oraz narzędzi na przyszłość.
Korzyści:
1. Powrót do podstaw, gdzie zespół sprzedaży i zarządzający przedyskutowują podstawowe zasady (tzw. pryncypia) i założenia modelu sprzedaży. Efektem jest zrozumienie i spójność w zespole sprzedażowym.
2. Diagnostyka i pełna świadomość mocnych i słabych stron organizacji sprzedażowej – udzielając odpowiedzi na pytania, przedstawiciel firmy diagnozuje swój obecny oraz pożądany (docelowy) stan w kilku krytycznych obszarach zarządzania sprzedażą.
3. Niespójność i rozchwianie – w przypadku, gdy ankieta będzie wypełniana przez różne poziomy w organizacji (przedstawiciel, kierownicy, managerowie, dyrektorzy) będzie można zobaczyć pełen przekrój sytuacji oraz oczekiwań. Pozwoli to określić konieczne kroki do poprawy spójności i efektywności.
4. Na podstawie wyników ankiety zarządzający mogą przeanalizować oraz na nowo uzgodnić priorytety i plan działań w najbardziej krytycznych elementach modelu sprzedaży.
5. Wspólna sesja dla omówienia wyników ankiety może zwiększyć zrozumienie, dookreślenie i priorytetyzację celów, jak i kierunku rozwoju konkurencyjności organizacji sprzedażowej.